O nás

Zavřit Hnutí Maitri

Zavřit Nadační fond Maitri

Zavřit Adopce srdce

Zavřit Kontakty

Články

Zavřit Zpravodaj Maitri č. 59

Webmaster - Info
Počítadlo

   návštěv

   připojených čtenářů

Zpravodaj Maitri č. 59 - Válka v Kongu

KONGO: Válka pokračuje s novou intenzitou


Povstalecké vojsko generála Nkundy zatlačuje vládní vojska a postupuje na Gomu. V první polovině října obsadili strategický tábor v Rumangabo, kde získali mnoho zbraní a střeliva. Koncem října vytlačili vládní vojska z Kibumba, 30 km severně od Goma, otevřeli novou frontu v Rubare a netají se svým postupem na Goma.

Vojska mírových sil OSN (MONUC - 17 tisíc modrých přileb), použila proti nim i bitevní vrtulníky a tanky, ale bez úspěchu, protože povstalci používají partyzánskou taktiku. V Goma, kde je na 20 tisíc uprchlíků, vládne velké napětí, místní lidé demonstrují v ulicích proti mírovým silám OSN, které viní z neochoty bránit je proti povstalcům, a házejí kamení na jejich sídlo a vozidla.

Boje se vedou i poblíž Rutshuru, které hostí desítky tisíc uprchlíků. OSN se chystá evakuovat z tohoto města na 50 zahraničních humanitárních pracovníků.

Od obnovení bojů koncem srpna už opustilo své domovy na 200 tisíc lidí. V oblasti je nyní na 800 tisíc až 1 milion uprchlíků, někdy umírajících hlady, k nimž se však kvůli bojům nemůže dostat pomoc. OSN tvrdí, že místní lidé by potřebovali 33 tisíc tun potravin do března 2009.

Malárie - největší zabiják
I přes krvavý konflikt ve východních provinciích Konga zůstává největším zabijákem v Konžské demokratické republice malárie. Každý rok umírá v Kongu 180 tisíc lidí na malárii. 97 procent ze 60 milionů obyvatel Konga žije v oblastech trvale zamořených malárií. Každé páté konžské dítě zemře na malárii před dovršením pátého roku života.

Vytvořeno: 16.11.2008 16:56
Poslední změna: 16.11.2008 16:56
Téma: Zpravodaj Maitri č. 59
Načteno 5031 krát


Print preview Print preview     Verze pro tisk Verze pro tisk


Volný box
Starostlivost o druhé je začátkem veliké svatosti
Bl. Matka Tereza z Kalkaty
Hledání
Kalendář
^ Nahoru ^