MAITRI

http://maitri.jinak.cz/

Zprávy z Rwandy (Zpravodaj Maitri č. 59)

Rozsudek nad vrahy biskupů

Dva důstojníci rwandské armády, kapitán John Butera a kapitán Dieudonné Rukeba, byli ve Rwandě odsouzeni k osmi letům vězení za vraždu deseti katolických kněží a tří biskupů, většinou z kmene Hutu, v červnu 1994, v období genocidy a občanské války, v Kabgayi. Vraždu spáchaly jednotky takzvané Rwandské vlastenecké armády (FPR), která v té době postupovala z Ugandy a postupně dobývala území Rwandy, na němž probíhaly etnické masakry Tutsiů.
Jejich nadřízení, brigádní generál Wilson Gusimiriza a major Wilson Ukwishaka, kteří byli obviněni spolu s nimi ze spoluúčasti, byli vojenským soudem osvobozeni.
Mezi zabitými duchovními byl i arcibiskup Kigali, Vincent Nsengiyumva, biskup města Byumba, Joseph Ruzindana, a biskup Kabgayi, Thadée Nsengiyumva.


Změna vyučovacího jazyka na základních školách

Rwandská vláda rozhodla, že od nynějška se budou děti na základních školách učit anglicky. První tři ročníky probíhá výuka v jazyce kinyarwanda, poté si až doposud mohly děti vybrat, zda se chtějí učit francouzsky nebo anglicky.

Tímto se de facto stává angličtina oficiálním jazykem země. Změna byla formálně zdůvodněna strategickými ekonomickými argumenty (důležitost anglického jazyka v mezinárodním obchodě, diplomacii apod.).

Učitelé i studenti tento krok většinou přivítali, i když experti upozorňují na to, že se školy budou zřejmě potýkat s nedostatkem učitelů ovládajících angličtinu.

Rwanda jako bývalá belgická kolonie bývala součástí frankofonní Afriky, ale za vlády současného prezidenta Paula Kagameho se stále více přiklání k anglofonním oblastem (stala se součástí anglicky hovořícího Východoafrického společenství) a dokonce zažádala o přijetí do Commonwealthu. Naopak vztahy s Francií jsou už od roku 1994 velice chladné, neboť Francie byla hlavním spojencem předchozího režimu.


Vysoká inflace ve Rwandě

Úroveň inflace ve Rwandě dosáhla 20%, nejvíce za posledních pět let. Způsobily to hlavně vysoké ceny potravin, surovin a energií na mezinárodním trhu. Naproti tomu ceny hlavní komodity, kterou Rwanda vyváží - kávy - spadly v posledních měsících o 23%. Rwandská produkce kávy dosáhne letos úrovně 23 tisíc tun oproti 14 tisícům tun v roce 2007.